Görme Engelliler İçin Samsun Sağlık Müdürlüğü Tarafından Hazırlanan Özel Sayfaya Hoşgeldiniz...
• Haberler • Duyurular • İhale İlanları • Basın Açıklamaları
• HABERLER

Bayramda da Yanınızdayız...

Sayfa Başı
21 Haziran Dünya ALS Günü

Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS), ilerleyici bir sinir sistemi hastalığıdır. Omurilik ve beyin sapındaki motor sinir hücrelerinin kaybından kaynaklanmaktadır. Bu kayıplar kaslarda kuvvet kaybına, erime ve incelmeye neden olmaktadır. Hastanın entellektüel fonksiyonlarında (zihinsel fonksiyonlar ve bellek) azalma meydana gelmez, bunama hastaların sadece %5 inde görülür.

 

Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Tüm vakaların yaklaşık %10’unun genetik geçişli olduğu saptanmıştır. Ayrıca;

-Tarım ilaçları ve ağır metaller gibi çevresel toksinler

-Travma

-Viral enfeksiyonlar

-Vitamin eksikliği

-Hormonal bozukluklar gibi çeşitli faktörlerin neden olabileceğinden şüphelenilmektedir.

 

ALS bulaşıcı bir hastalık değildir. Hastaların yakınlarına veya onların tedavisiyle ilgilenen kişilere bulaşması söz konusu değildir.

 

Hastalığı Anlamanın Önemi

ALS'li hastalar ve yakınları yapay solunumla ve diğer tedavi uygulamaları ile ilgili bilgilendirilmelidir. Hastalıkla ilgili tüm bilgilere ulaşma, tedavi seçeneklerini bilme, tedaviye başlama ve tedaviyi sonlandırma haklarının bilinciyle hareket edilmesi önemlidir. Etkin bir bakım ile tıbbi sorunlar engellenebilir, mümkün olan en iyi hayat kalitesine ulaşılabilir. Oluşabilecek değişikliklere hazırlıklı olup hızla uygun çözümlerin bulunması ALS hastasına daha sağlıklı bir hayatın sunulması açısından büyük önem taşımaktadır.


Sayfa Başı
14 Haziran Dünya Kan Bağışçıları Günü

 Her yıl, ABO kan grubu sistemini bulan, Nobel ödüllü Karl Landsteiner'in doğum günü olan 14 Haziran tarihi, Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü olarak kutlanmaktadır.

 Günümüzde teknolojinin bu kadar gelişmesine rağmen maalesef halen kan imal edilememekte ve tek kaynağı insan olarak önemini korumaktadır. Bunun için de gönüllü kan bağışçılarına ihtiyaç duyulmakta, güvenli kan ihtiyacının hemen tamamı bu şekilde sağlanmaktadır. 18-65 yaş arası, 50kg üzerinde olan herkes önemli bir sağlık problemi yoksa yılda 2-3 kez kan verebilir.

 

Kan bağışının birçok yararı vardır. 

* Bir sağlık muayenesinden geçmiş olursunuz

* Sarılık, AIDS, sifiliz gibi bulaşıcı hastalık taramaları yapılmış olur

* Kan grubunuz belirlenir ya da teyit edilir

* Kanınız yenilenir

* Başkalarına yaptığınız katkıdan dolayı kendinizi iyi ve mutlu hissedersiniz

 

Kan vermeden önce;

* Bir gün önceden iyi uyunmalıdır

* İyi bir kahvaltı yapılmalıdır

* Fazladan sıvı içilmelidir

 

 Kan verirken, sakin olmak faydalı olacaktır. Daha önceki tecrübelerinizden iyi bir damarınız varsa hemşirelere onu gösterebilirsiniz. Kan verme işlemi sonrası, verilen meyve suyu ve kek şeklindeki ikramı alarak bir süre dinlenmeniz uygun olacaktır.

 Kan verdikten sonra her zamankinden daha fazla sıvı alınması, en az 2 saat sigara içilmemesi ve kan alınan kolunuzla ağır kaldırılmaması önerilmektedir. Kendinizi kötü hissederseniz hemen olduğunuz yere oturarak, bir süre dinlenmeniz uygun olur.


Sayfa Başı
Hastane Afet ve Acil Durum Planı Uygulayıcı Eğitimi

 Müdürlüğümüz, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetler Şube Müdürlüğü koordinasyonunda 2017 yılı Hastane Afet ve Acil Durum ( HAP) Eğitimlerinin dördüncüsü yapılmakta. İlimizdeki kamu ve özel bütün hastanelerden 30 kursiyere, 3 gün sürecek olan Hastane Afet ve Acil Durum Planı Uygulayıcı Eğitimi verilecektir.

 HAP planları tüm hastanelerin afetlere ilişkin önlem almaları, meydana gelebilecek afet ve acil durumlarda sunulacak sağlık hizmetleri konusunda gerekli hazırlıkları önceden yapmaları ve ilk 72 saat boyunca hastane dışından hiçbir yardım almaksızın kendi kendilerine yeterli olmalarını sağlamak amacıyla hazırlanmaktadır.


Sayfa Başı
Kursiyer Talebi


Sayfa Başı
Hastane Afet ve Acil Durum Planı Uygulayıcı Eğitimi

 Müdürlüğümüz, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetler Şube Müdürlüğü koordinasyonu ile bu yıl Hastane Afet ve Acil Durum ( HAP) Eğitimlerinin üçüncüsü yapılmakta. İlimizdeki kamu ve özel bütün hastanelerden katılımcıların olduğu 24 kursiyere, 3 gün sürecek olan eğitim verilmekte.

 HAP planları tüm hastanelerin afetlere ilişkin önlem almaları, meydana gelebilecek afet ve acil durumlarda sunulacak sağlık hizmetleri konusunda gerekli hazırlıkları önceden yapmaları ve ilk 72 saat boyunca hastane dışından hiçbir yardım almaksızın kendi kendilerine yeterli olmalarını sağlamak amacıyla hazırlanmaktadır.


Sayfa Başı
6 Haziran Diyetisyenler Günü

 Her yıl 6 Haziran “Dünya Diyetisyenler Günü” olarak kutlanmaktadır. Diyetisyenler, uluslararası meslek sınıflamasında tıp, diş hekimliği, hemşirelik, ebelik ve benzeri diğer mesleklerle birlikte sağlık sınıfı içinde yer almaktadır. Diyetisyenler akademisyenliğin yanı sıra; yataklı tedavi kurumlarında, çocuk ve yaşlı bakımevleri, ana-çocuk sağlığı, toplum sağlığı, özel diyet polikliniklerinde araştırıcı, eğitici, tedavi ve rehabilite edici olarak hizmet vermektedirler. Ayrıca diğer toplu beslenme yapılan kurumlarda, besin ve beslenmeyle ilgili özel veya kamu kuruluşlarında yönetici, araştırıcı ve eğitici olarak da çalışmaktadırlar.

 Diyetisyenlik mesleğinin önemi; fazla kiloluluğun ve obezite sıklığının dünyada giderek arttığı günümüzde her geçen gün daha da ön plana çıkmaktadır. Dünyada hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının da etkisiyle obezite her geçen gün artış göstermekte, halkın sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirilmesi önem arz etmektedir.

 Bireyin ve toplumun beslenme alışkanlıklarını değerlendirerek onlara uygun beslenme tedavisini belirleyen, uygulayan, beslenme plan ve politikaları üreten, toplumu bilinçlendiren, sağlığın korunması ve geliştirilmesine önemli katkısı olan tüm değerli diyetisyenlerimizin “6 Haziran Diyetisyenler Günü”nü kutlar, çalışmalarında başarılar dileriz.


Sayfa Başı
Hastane Afet ve Acil Durum Planı (HAP) Hazırlama Eğitimi Bilgilendirme Toplantısı

 İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf GÜNEY, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Süleyman Sırrı KILIÇ ile kamu ve özel hastane başhekimlerinin katıldığı toplantıda, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hatice ÖZ "Hastane Afet ve Acil Durum Planı (HAP) Hazırlama Eğitimi" hakkında bilgi verdi.


Sayfa Başı
5 Haziran Dünya Çevre Günü

 İnsanın, bugünkü ve gelecek nesiller için çevreyi korumaya ve geliştirmeye yönelik büyük sorumluluğunun vurgulandığı ve doğal çevrenin korunması amacıyla 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan kararla 5 Haziran tüm dünyada “çevre günü” olarak kutlanmaktadır.

 Dünyamızın korunması ve sağlıklı bir gelecek için hem bireysel hem toplumsal yaşamımızda önlemler almak elzemdir. Bugün birçok ülke gibi ülkemizde hem çevreyi hem de gelecek kuşakların haklarını güvence altına almak amaçlanmaktadır. Yapılan çalışmalarla soluduğumuz havanın kalitesinin iyileştirilmesi, kullanım ve içme suyunda temizlik ve hijyen güvencesi altına alınması, atıkların yeniden değerlendirilerek ekonomiye katkıda bulunması, kamuya açık ortamlarda gürültü kirliliğinin önüne geçilmesi sağlamakta ve böylece gelecek nesillerin daha sağlıklı bir ortamda yetişmesi güvence altına alınmaktadır. Vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin arttırılması ancak temiz bir çevre ve doğal kaynakların dengeli ve ihtiyatlı kullanımı ile mümkündür.

 Sanayinin, hızlı ve çarpık şehirleşmenin neticesinde tabii olanı korumaya yönelik tedbirleri ve onların insan yaşamı üzerindeki etkilerini çoğu zaman görmezlikten geliyoruz. Ekolojik dengeyi güçlendirmek yerine ortaya çıkan problemleri geçici birtakım çalışmalarla gidermeye çalışıyoruz. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için; Kirlenmelerin önlenmesi, tabiatın korunarak tahribatının engellenmesi, yeşil alanların korunması ve artırılması ile kamuoyunun bilinçlendirilmesi önem arz etmektedir.

 Gelecek yarınlara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak dileğiyle.


Sayfa Başı
AİK Toplantısı

 İlimizde Akılcı İlaç Kullanımı Programı faaliyetlerinin planlanarak yürütülmesi kapsamında 2017 eylem planının paylaşıldığı AİK toplantısı; Müdürlüğümüz, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği İl Temsilcileri ile birlikte 31.06.2017 Çarşamba günü Müdürlüğümüz 6. Kat toplantı salonunda İl Koordinatörü Müdür Yardımcısı Dr.Hatice ÖZ başkanlığında yapılmıştır.


Sayfa Başı
1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıkları Haftası

 İyodun önemini topluma daha çarpıcı ve etkili yöntemlerle aktarmak, ülkemizde iyotlu tuz kullanımını tüm topluma yaygınlaştırmak, toplum bilinci oluşturmak ve ülke genelinde konuyu gündeme getirmek amacı ile 1-7 Haziran tarihleri arasında İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası etkinlikleri gerçekleştirilerek iyodun önemi ve yararları vurgulanmaktadır.

 İyot insan vücudunda beyin ve sinir sisteminin normal büyüme ve gelişmesi, vücut ısısı ve enerjisinin devamı için gerekli olan tiroid hormonlarının önemli bir bileşenidir. Bu hormonlar vücudun tüm sistemlerinin büyüme ve gelişmesi için gereklidir. Besinlerle iyot yetersiz alındığında iyot yetersizliği hastalıkları görülmektedir. İyot eksikliği önlenebilir zekâ geriliğinin en önde gelen nedenlerinden birisidir ve kişiyi anne karnından başlayarak tüm yaşamı boyunca olumsuz olarak etkileyen bir durumdur.

 Tükettiğimiz besinlerle yeterli iyot alamadığımız için dışarıdan alınması gerekmektedir. İyodu yeterli olarak almanın en uygun, en ucuz, teknik olarak en kolay ve en yaygın yöntemi “iyotlu tuz” kullanılmasıdır. Ülkemizde 1968 yılında başlayan tuzun iyotlanması çalışmaları, 1994 yılında başlayan ulusal “İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi ve Tuzun İyotlanması Programı” ile hız kazanmıştır. Eğitim, yasal düzenleme, bilgilendirme, bilinçlendirme, izleme ve denetimler ile iyotlu tuz kullanımında artış görülmüştür. Yasal değişiklikler yapılarak 1999 yılından itibaren iyotsuz sofra tuzunun üretimi ve satışı yasaklanmıştır.

 İyot yetersizliğinin en olumsuz ve yıkıcı etkilerinin gözlendiği risk grupları; doğurganlık çağındaki kadınlar, gebeler, bebekler ve çocuklardır. Bebek ve çocuklarda; büyüme ve gelişme geriliği, zeka düzeyinin akranlarına göre en az 13.5 puan daha düşük olması, öğrenme yeteneği ve okul başarısında azalma, gebelerde düşük ve ölü doğum riskinde artma ve her yaşta guatr iyot yetersizliğinin oluşturduğu önemli sağlık problemlerinden sadece birkaçıdır. İyot yenilen gıdalardan ve içilen sulardan alınır. Deniz ürünlerinde (balık, yosun gibi), toprakta yeterli miktarda iyot bulunduğunda et, süt, yumurta ile tahıllarda ve diğer gıdalarda da bulunmaktadır. Halkımızın evlerine aldıkları tuzun iyotlu olmasına dikkat etmesi ve mutlaka iyotlu tuz kullanmaya özen göstermesi gerekmektedir.  Tuzun iyot içeriğinin korunması için; koyu renkli ve kapaklı kavanozlarda, serin ve kuru yerde saklanmasına özen göstermelidir. Tuzda bulunan iyotun yemek pişerken kaybolmaması için, yemek piştikten ve ocaktan indirildikten sonra veya sofrada yerken tuz ilavesi yapılmalıdır.

 

 

 

 


Sayfa Başı
1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü

 Ülkemizde her yıl 1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü olarak kabul edilmiş olup bu günde konunun önemini anlatan bazı etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Kalıtsal bir metabolik hastalık olan fenilketonüri, Amerika’da ve birçok Avrupa ülkesinde her 10.000-30.000 yenidoğanda bir görülmesine karşın ülkemizde 3.000-4.000 yenidoğanda bir görülmektedir. Türkiye fenilketonüri hastalığının en sık görüldüğü bir ülkedir. Her yıl ülkemizde 350- 400 çocuk bu hastalıkla doğmaktadır. Her 20-25 kişiden birinin hastalığı taşıyor olması ve ülkemizde akraba evliliklerinin yüksek oranda yapılması hastalığın sık görülmesine neden olmaktadır. Hastalığın yeterince bilinmemesi zeka geriliği gösteren hastaların bu hastalık yönünden incelenmesi ve ebeveyne gerekli danışmanın verilmemesi hatalı gen yaygınlığını arttırmaktadır. Akraba evliliği hastalığın görülme sıklığını artırıyor olsa da, akraba olmayan bireylerin de çocukları hastalıklı doğabilir. Çünkü Türkiye’de her yüz kişiden dördü bu hastalık açısından taşıyıcı durumundadır. Akraba evliliklerinin yüksek oranda olması bu hastalığın ülkemizde yüksek görülmesine neden olmaktadır. Fenilketonüri hastalığının sıklığını tespit etmek ve uygun vakalara mama desteği sağlamak amacıyla ülkemizde ilk tarama çalışmalarına Sağlık Bakanlığı tarafından 1987 yılında başlanmıştır.


Sayfa Başı
ASKOM Toplantısı

 İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf GÜNEY, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Süleyman Sırrı KILIÇ, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Mehmet ÇELEBİ ve hastane başhekimlerinin katılımı ile hastane koordinasyon sistemi, anne ölümleri, hastane afet planları, hasta nakil algoritması, koroner arter hastalıkları konularının anlatıldığı ASKOM toplantısı gerçekleştirildi.


Sayfa Başı
31 Mayıs Dünya Multipl Skleroz (MS) Günü

Multipl Skleroz, beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sistemine ait bir hastalıktır. Hastalığın adı iki sözcükten oluşmaktadır:

Multipl: Bir ya da daha çok bölgede etkin olup, bir veya daha çok belirti (semptom) vermesi.

Skleroz: Vücudun savunma hücrelerinin myelin kılıfına saldırması sonucu, bu kılıfı sertleştirerek işlevsiz duruma getirmesi

 Merkezi Sinir Sisteminde sinir liflerini çevreleyen ve bu sinir liflerinin elektrik uyarılarını iletmelerine yardımcı olan miyelin isimli yağlı bir doku vardır. Multipl Skleroz'da sinir lifleri ve onu çevreleyen miyelin, geride skleroz adı verilen sert alanlar bırakarak birçok bölgede yok olur. Miyelin hasar gördüğünde sinirlerin beyine giden veya beyinden gelen uyarıları iletebilme kapasiteleri kesintiye uğramakta ve sonuçta belirtiler ortaya çıkmaktadır. Multipl Skleroz, sinir ağının farklı noktalarında oluşabileceğinden, belirti ve etkileri de kişiden kişiye hatta aynı kişi için zaman içinde farklılıklar gösterebilir. Bundan dolayı Multipl Skleroz bazı belirtiler birbirine benzese de, ortaya çıkış ve seyri bakımından kişiye özel bir hastalıktır.

 Multipl Sklerozun nedeni tam olarak bilinmese de birçok araştırmacı miyelin hasarının vücudun bağışıklık sisteminin anormal çalışmasından kaynaklandığına inanmaktadır. Kadınlarda daha sık görülen Multipl Skleroz bulaşıcı değildir ve anneden çocuğa geçmemektedir. 

 Multipl Skleroz beynin görme, konuşma, yürüme gibi fonksiyonlar üzerindeki kontrol kabiliyetini bozar. En sık görülen Multipl Skleroz belirtileri güçsüzlük, yorgunluk, karıncalanma, uyuşukluk, ağrı, görme bozuklukları, bir gözde görme kaybı, bulanık veya çift görme, kas fonksiyon bozuklukları, katılık, titreme, idrar kaçırma, kabızlık, cinsel sorunlar ve dengesizlik, baş dönmesi, yalpalama gibi denge sorunlarıdır. Bu belirtilerin bir veya birkaçını hissedenlerin ''Nöroloji (sinir hastalıkları)'' kliniğine başvurmasında yarar vardır. Multipl Sklerozun bugün için bilinen kesin bir tedavisi yoktur. Hastalığın belirtilerini giderebilmek ve kişilerin rahat bir yaşam sürmelerini sağlamak amacıyla semptomatik (belirtilere yönelik) tedavi uygulanmaktadır. Multipl Skleroz ataklarının görülme sıklığını ve şiddetini azaltan, sinir sisteminde yeni hasarlı bölümler oluşmasını engelleyen ilaçlar kullanılmaktadır. 

 Multipl Skleroz hastalığını kitlelere duyurmak ve farkındalık yaratmak adına Uluslararası MS Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütünün ortak kararları ile her yıl Mayıs ayının son Çarşamba günü, ''Dünya MS Günü'' ilan edilmiştir.


Sayfa Başı
31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

 Dünya Tütünsüz Günü, her yıl 31 Mayıs tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) üye devletlerince 1987 yılından bu yana tüm dünyada kutlanan önemli gündür. Bu günde, sigara kullanıcılarının 24 saat süreyle sigarayı bırakmaları teşvik edilmektedir.

 Günümüzde en önemli hastalık ve ölüm nedenlerinden birisi sigara içimidir. Önlenebilir olan bu olumsuz alışkanlık ülkemizde ve dünyada ne yazık ki milyonlarca insanın sağlığını tehdit eden konumunu halen sürdürmektedir. Tütün endüstrisinin süreklilik içinde yürüttüğü politika ve yaklaşımları hemen her gün sigara içen gruba, çoğunluğu çocuklar, gençler ve kadınlardan oluşan yeni bireyler katmaktadır. 

 Tütün tüketimi, dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Tütün kullanımı ölüme neden olan en önemli risk faktörlerinden birisi olmakla beraber önlenebilir bir ölüm nedenidir. Tütün kullanımına son verildiği takdirde, tütün kullanımının beraberinde getireceği riskler de ortadan kalkacaktır.

 Sadece tütün kullanmak değil, dumanına maruz kalmak bile bu hastalıkların oluşmasına sebep olabilmektedir. Özellikle çocuklar, çevresel tütün dumanına maruz kaldığında erişkinlere göre daha ciddi sağlık riskleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Zararları çok iyi bilinmesine rağmen, dünya nüfusunun önemli bir bölümü maalesef ısrarla tütün kullanmaya devam etmektedir.

 Ülkemizde tüm dünyanın örnek aldığı nitelikte etkin ve başarılı tütün kontrol programları uygulanmaktadır. Bu kapsamda uygulamaya konulan “Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi” ile tütün kullanımı ile ilgili ihlaller daha hızlı ve daha etkin bir şekilde değerlendirilmektedir.

 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gününde sigarayı bırakın ve hayata daha uzun bakın…

 


Sayfa Başı
27 Mayıs - 2 Haziran Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası

 Çocuklarda görülen kanserler; tip, tedaviye yanıt ve sağ kalım açısından erişkin kanserlerinden çok farklılıklar gösterirler. Erişkinin aksine çocukluk çağı kanserleri gelişmiş ülkelerde ve Türkiye’de %70-80’in üzerinde tedavi edilebilir ve sağ kalım oranı yüksektir. Tedavi başarısının yüksekliği ve çocukların önündeki beklenen yaşam süresinin uzunluğu erken ve etkin tedaviyi, en iyi hizmete erişimi, yaşam kalitesini, psikososyal yaklaşımı daha da önemli hale getirir. Çocukluk çağı kanserlerinde bilinen bir tarama programı yoktur. Yine de; erken teşhis ile tedavi başarı oranları daha da yüksektir. Bu nedenle; iştahsızlık, kansızlık, hızlı kilo kaybı, bacaklarda kemik ağrıları, cilt altında kanamaları (kırmızı noktalar veya morarmalar), burun ve dişeti kanamaları, ateş gibi semptomların varlığında dikkatli olunmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 Dünya genelinde değişik kurumlar, farkındalığı artırmak üzere bazı özel günlerde çocukluk kanserleri ve lösemiler hakkında etkinlikler düzenlemektedir. Lösemili çocuklara özel Uluslararası kuruluşlarca 27 Mayıs- 2 Haziran Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası olarak kutlanmaktadır.


Sayfa Başı
İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf GÜNEY'in Ramazan Ayı Mesajı

 Bereketini sofralarımızda, huzurunu ve mutluluğunu kalplerimizde hissedeceğimiz, birlik ve beraberliğimizi artıran, dostluk ve kardeşlik içerisinde geçireceğimiz ramazan-ı şerif ay’ımız mübarek olsun.

                                                                                         Dr. Yusuf GÜNEY

                                                                                         İl Sağlık Müdürü


Sayfa Başı
UMKE Sahra Hastanesi Eğitimi

 25 Mayıs 2017 tarihinde Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şubesi bünyesindeki Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerince (UMKE), Sahra Hastanesi kurulumu eğitimi düzenlendi.

 UMKE geliştirme eğitimi programında yer alan Sahra Hastanesi Kurulumu eğitimi gerçekleştirildi. Eğitimde UMKE il sorumlusu Oğulcan ÇEBİ ve UMKE gönüllüleri tarafından müdürlüğümüz envanterinde bulunan yedi adet şişme tip çadır seti ünitelerinin kurulumu, bakımı, dizaynı sağlandı. Şişme tip çadırlar kısa zamanda kurulabilmesi ve taşınabilir olması nedeniyle herhangi bir afet durumunda sağlık hizmetlerinin sunumunu hızlandırmaktadır.


Sayfa Başı
Çalışanlara, Çalışan Güvenliği Eğitimi Verildi

 Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 14/05/2012 tarihli ve 6665 sayılı (2012/23) Genelgesinin (a) Maddesinin 8. Bendinde “Çalışanlara, çalışan güvenliği konusunda eğitimlerin verilmesi” hükmü yer almaktadır.

 Bu itibarla; Müdürlüğümüz Çalışan Hakları ve Güvenliği Birimi tarafından 23./05/2017 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü/Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Samsun İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin Çalışan Hakları ve Güvenliği Birimi sorumluları ve sekretarya görevini yerine getiren personeline Gazi Devlet Hastanesi Eğitim Salonunda “Beyaz Koda Bildirim ve Hukuki Yardım, İletişim Becerileri, Öfke Kontrolü ve Öfkeli Hasta ve Hasta Yakınıyla İletişim Eğitimi” verilmiştir


Sayfa Başı
21 Mayıs Dünya Süt Günü

 Bir ülkenin sosyal ve ekonomik yönden güçlü olabilmesi, bedensel ve zihinsel yönden güçlü, sağlıklı ve yetenekli bireylerin çokluğuyla doğrudan ilişkilidir. Ülkemiz nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan çocuk ve gençlerin yeterli ve dengeli beslenmiş olmaları, onların gelecekte sağlıklı ve üretken bireyler olması için ön şartlardandır. Okul  öncesi ve okul çağındaki çocuklarda hızlı büyüme  ve gelişme nedeniyle pek çok besin öğesine olan gereksinim yaşamının diğer dönemlerine oranla daha fazladır. Enerji ve besin öğeleri ihtiyaçlarının karşılanmasında en önemli besin gruplarından biri süt ve süt ürünleridir. Süt ve süt ürünlerinin yeterli miktarlarda tüketimi özellikle büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu okul çağı çocukları başta olmak üzere her yaş grubu için büyük önem taşımaktadır. 

 Beslenmemizde süt ve süt ürünlerinin oldukça önemli bir yeri vardır. İnsan yaşamının her evresinde gerekli olan süt ve süt ürünleri, C vitamini ve demir dışında pek çok besin öğesi bakımından iyi bir kaynaktır. Özellikle çocukluk, hamilelik, emziklilik ve yaşlılık dönemlerinde yeterli miktarlarda süt ve süt ürünlerinin tüketimi son derece önemlidir. Kalsiyumun temel kaynağı olarak bilinen süt ve süt ürünlerinin yetersiz düzeyde tüketilmesi, osteoporoz (kemik erimesi) gibi kemik sağlığı üzerinde zararlı etkiler oluşturabilmektedir. 

 Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve tüketimin artmasını teşvik etmek amacıyla her yıl 21 Mayıs tarihi "Dünya Süt Günü" olarak kutlanmaktadır.


Sayfa Başı
• DUYURULAR

19 Haziran 2017 Tarihli Hazırlayıcı Eğitim Sınav Sonuçları
SIRA NO ADI SOYADI ALDIĞI NOT SINAV SONUÇ
1 Aydın Can YEŞİLDAL 70 BAŞARILI
2 Deniz TEKCAN 65 BAŞARILI
3 Dündar BAKIR 61 BAŞARILI
4 Emel TELLİ 62 BAŞARILI
5 Erhan ENGİN 66 BAŞARILI
6 Esra ÖZEN 78 BAŞARILI
7 Gizem DEMİR 74 BAŞARILI
8 Hasan YAZICIOĞLU 60 BAŞARILI
9 Hilal ÇANKAYA 87 BAŞARILI
10 Hilal DUMAN 73 BAŞARILI
11 Hüesyin Çağrı YAZ 62 BAŞARILI
12 Hüseyin Furkan KINACI 64 BAŞARILI
13 Melek Gürel DEMİROĞLU 75 BAŞARILI
14 Rıza Alparslan YILMAZ 60 BAŞARILI
15 Samet KAYALI 68 BAŞARILI
16 Seda KARABACAK 77 BAŞARILI
17 Sümeyye TURAN 73 BAŞARILI
18 Tuğba GÜNGÖR 76 BAŞARILI
19 Yeşim ARDUÇ 62 BAŞARILI

Sayfa Başı
Kursiyer Talebi


Sayfa Başı
2017 Yılı Haziran-Temmuz Ayı İller Arası S.H.S. ve Y.S.H.S. Harici Personelin Ataması

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 23/12/2015 tarih ve 15891 sayılı Bakanlık Onayı ile yürürlüğe konulan;"Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı Harici Personelin Atama ve Yer Değişikliği Yönerge" doğrultusunda Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı Dışı personelin 2017 yılı Haziran-Temmuz Dönemi İller Arası Atama ve Yer Değişikliği ataması yapılacak olup, Atamaya ait İlan Metni, Münhar yerler tablosu ve Atama Nakil Talep Formu ekte sunulmuştur.


Sayfa Başı
29 Mayıs 2017 Aday Memur Hazırlayıcı Eğitim Sınav Sonuçları

29 Mayıs 2017 Aday Memur Hazırlayıcı Eğitim Sınav Sonuçları ekte sunulmuştur.


Sayfa Başı
Tatil Diyalizi Hakkında Duyuru

İlimizin, 2017 yılında tatil diyalizi yapacak İller listesinde yer aldığı Bakanlığımızın www.saglik.gov.tr adresinde yayınlanmıştır. Tatil diyalizi yapacak olan diyaliz merkezlerinin Diyaliz Merkezleri Hakkında Yönetmeliğin 33. Maddesine uygun olacak şekilde Müdürlüğümüze müracaat etmeleri gerekmektedir.

Kamu Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü


Sayfa Başı
Sağlık Gözetimi /Periyodik Sağlık Muayenesi Hakkında Duyuru

Sağlık Gözetimi /Periyodik Sağlık Muayenesi ile ilgili dokümanlar ekte sunulmuştur.


Sayfa Başı
Mayıs Ayı Hazıylayıcı Eğitim Sınav Sonuçları

10/ 11 /12 Mayıs 2017 tarihlerinde düzenlenen "Hazırlayıcı Eğitim" sınav sonuçları yazımız ekinde sunulmuştur.


Sayfa Başı
Diyaliz Resertifıkasyon Sınav Duyurusu

14.05.2017 tarihinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Kampüsünde yapılacak olan Diyaliz Resertifıkasyon sınavına katılacakların isim listesi Bakanlığımız www.saglik.gov.tr adresinde yayınlanmıştır.

Kamu Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü


Sayfa Başı
2017 Mayıs Ayı İl İçi Atama Sonuçları

2017 Mayıs Ayı İl İçi Atama Sonuçları yazımız ekinde sunulmuştur.


Sayfa Başı
Türkiye Hanehalkı Sağlık Araştırması (Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Risk Faktörleri Araştırması)

Bakanlığımızca Ülkemizde bulaşıcı olmayan hastalıklar ve risk faktörleri konusundaki mevcut durumun katılımcıların bildirimine dayalı verilerin yanı sıra fiziksel ve biyokimyasal ölçümler (kan ve idrar) ile de desteklenerek belirlenmesi amacıyla Dünya Sağlık Örgütü işbirliği ile "Türkiye Hanehalkı Sağlık Araştırması" (Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Risk Faktörleri Araştırması) çalışması yürütülmektedir.

Türkiye genelindeki 15 yaş ve üzeri bireylerde yapılacak olan araştırmanın saha çalışması 17 Nisan 2017 tarihinde başlatılmış olup 31 Temmuz 2017 tarihinde tamamlanması planlanmaktadır. Saha çalışması hanelere ziyaret şeklinde olup anketörler tarafından yüz yüze görüşmeler, sağlık ekipleri tarafından tansiyon, boy, kilo ve bel çevresi gibi fiziksel ölçümler yapılacak, parmak ucundan kan ve idrar numuneleri de alınarak yürütülecektir.


Sayfa Başı
2017 Yılı 4924 Sayılı Kanuna Tabi Sözleşmeli Personel Alım Hk.

Samsun Sağlık Müdürlüğünce "Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 2017/3 Genelge" leri doğrultusunda, Müdürlüğümüze bağlı birimlerinde 4924 Sayılı Kanuna Tabi Sözleşmeli Personel istihdamı için Müdürlüğümüzce 14/04/2017 tarihinde ilana çıkılmıştır.

İlan süreci olan 14/04/2017 - 21/04/2017 tarihleri arasında; Sağlık Müdürlüğümüze bağlı birimlerde çalışan Tabip personelden 4924 sayılı Kanuna tabi Sözleşmeli statüye geçmek için herhangi bir başvuru yapılmamıştır. İlgili komisyon kararı ekte sunulmuştur.


Sayfa Başı
Aday Memur Sınav Sonuçları (20-04-2017)
SIRA NO ADI SOYADI ALDIĞI NOT  
1 Yeşim ARDUÇ 62 BAŞARILI
2 Sena Nur SURAL 60 BAŞARILI
3 Erdem ŞAHİN 60 BAŞARILI
4 Furkan EKİCİ 62 BAŞARILI
5 İsmail ÖZTÜRK --- KATILMADI
6 Özlem BOZ 74 BAŞARILI
7 Furkan YILMAZ 72 BAŞARILI
8 Hasan YAZICIOĞLU 68 BAŞARILI
9 Ata Hikmet TİMUR 72 BAŞARILI
10 Aydın Can YEŞİLDAL 62 BAŞARILI
11 Ayşe ERGÜNER ARAL --- KATILMADI
12 Ayşe Fevziye SAKA 60 BAŞARILI
13 Burcu AYVAZ 77 BAŞARILI
14 Dündar BAKIR 61 BAŞARILI
15 Elif KOÇ 75 BAŞARILI
16 Fatma Zehra ÇAKIR --- KATILMADI
17 Gülnihal BAŞPINAR 82 BAŞARILI
18 Hilal ÇANKAYA 76 BAŞARILI
19 Hilal EROL 74 BAŞARILI
20 Hüseyin Çağrı YAZ 63 BAŞARILI
21 İsmail Emre ERGİN --- KATILMADI
22 Kübra ATİK 82 BAŞARILI
23 Kübra GEYİK 73 BAŞARILI
24 Mehmet Akif ÖZKAN 83 BAŞARILI
25 Mehmet Gökhan TAFLAN 69 BAŞARILI
26 Mehmet YORGUN 77 BAŞARILI
27 Tuğçe URAL 77 BAŞARILI
28 Ulaş KORKMAZ --- KATILMADI
29 Yasin KOLDAŞ --- KATILMADI
30 Bünyamin İBRAHİMOĞLU 76 BAŞARILI
31 Cihan DEDECAN 61 BAŞARILI
32 Mehmet Ali SOFUOĞLU 63 BAŞARILI
33 Samet KAYALI 70 BAŞARILI

Sayfa Başı
Rekabetçi Sektörler Programı Yeni Dönem Destekleri Proje Çağrısı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, AB Mali Programları Dairesi Başkanlığı, Avrupa Birliği ve Türkiye Mali İşbirliği  çerçevesinde hazırlanmış olan  ve 2014-2020 yıllarını kapsayan "Rekabetçilik ve Yenilik Sektör Operasyonel Programı'nın, yeni dönem proje teklif çağrısı 06 Nisan 2017 itibariyle başlamıştır. Çağrı başvuruları 9 Haziran 2017 saat 17:00'a kadar kabul edilecektir.

Bu çağrı kapsamında

 "İmalat Sanayii", 

"Araştırma ve Geliştirme" ve

 "Teknoloji Transferi ve Ticarileşme" faaliyet alanlarında proje teklifleri sunulabilecektir.

Her bir çağrı için Türkçe ve İngilizce dillerinde hazırlanan "Proje Teklif Çağrısı Rehberi ve Ekleri" ile proje sunacak kurumlara yol göstermesi amacıyla hazırlanan "Proje Hazırlama Rehberi" ve "Elektronik Başvuru Sistemi kullanıcı Kılavuzu'na Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı internet sitesinden ulaşılabilmektedir.

https://goo.gl/zRA9h3

http://rekabetcisektorler.sanayi.gov.tr/proje-cagrilari

 

 


Sayfa Başı
Staj Başvuruları Hakkında Duyuru (Yeni)

2016-2017 Eğitim Öğretim yılı için Müdürlüğümüze yapılan staj başvurularından, stajları kabul edilen öğrencilerin staj yerleri ve program 14/04/2017 tarih ve 61646299-774.99-E.63 sayılı yazı ekinde ilgili üniversitelerin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüklerine iadeli taahhütlü olarak 17/04/2017 tarihinde postalanmıştır.

Staj yapacak öğrencilerin staja gelmeden 1 gün önce 5510 sayılı yasaya göre okulları tarafından yapılacak olan “ Sosyal Güvenlik Kurumu Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi”ni ıslak imzalı olarak müdürlüğümüze vermeleri gerekmektedir.  Ayrıca Stajyer öğrencilerin staja başlamadan önce sözleşme imzalamak üzere Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü Eğitim Birim Sorumlusu ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Kurum Telefonu: 4445112 – (0362) 4351158-59

SAMSUN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, İL AMBÜLANS SERVİSİ BAŞHEKİMLİĞİ ACİL SAĞLIK İSTASYONLARI STAJYER ÖĞRENCİ LİSTESİ
SIRA NO ADI SOYADI STAJ TARİHİ STAJ YERİ /ACİL SAĞLIK İSTASYONU İSTASYON ADRES KURUMA BAŞVURU BARKOD NO
1 MELİKE ÜNSAL 12/06/2017      08/08/2017 ATAKUM 2 NOLU Mimar Sinan Mah. 144. Sokak No:24/B ATAKUM/SAMSUN 40438742
2 SERCAN KARACA 12/06/2017      08/08/2017 BAFRA 3 NOLU İshaklı Mah. Musha Cevher Dudayev Bulv. No:69 40447925
3 ZAFERCAN ARSLAN 12/06/2017      08/08/2017 19 MAYIS 1 NOLU Pazar Mah. Kısmet Sok. 19 Mayıs Devlet Hastanesi Arkası 19 Mayıs/SAMSUN 4048565
4 ECEM ŞENAL 12/06/2017      08/08/2017 ATAKUM 1 NOLU Güzel Yalı Mah. 99. Sokak No:13 ATAKUM / SAMSUN 40457538
5 HEKİM ÇINAR 12/06/2017      08/08/2017 ATAKUM 3 NOLU Mimar Sinan Mah. 144. Sokak No:24/B ATAKUM/SAMSUN 40454661
6 ÖZNUR YILDIZ 31/07/2017 18/08/2017 BAFRA 1 NOLU Kızılırmak Mah. Diş Hast. Yanı BAFRA/SAMSUN 40484037
7 OKTAY KILIÇ 17/07/2017  04/08/2017 ÇARŞAMBA 2 NOLU Orta Mah. Toplum Sağlığı Merkezi Giriş Kat. Çarşamba/Samsun 40615230
8 HASRET AYVAZ 05/06/2017 18/07/2017 CANİK 2 NOLU Belediye Evleri Mah.Girne Sok. No:42/1 CANİK/SAMSUN 40636974
9 ABDULKADİR ÖZDEMİR 12/06/2017      08/08/2017 ÇARŞAMBA 1 NOLU Orta Mah. Toplum Sağlığı Merkezi Giriş Kat. Çarşamba/Samsun 40780162
10 SELCAN AKGÜL 12/06/2017      08/08/2017 CANİK 1 NOLU Yeni Mah.19 Mayıs Stadyum İçi CANİK/SAMSUN 40956672
11 ECEM CORAVANLIOĞLU 12/06/2017      08/08/2017 İLKADIM 4 NOLU Adalet Mah. Abdulkadir Geylani Sok.No: 9 Kat:1 İLKADIM/SAMSUN 40957741
12 ECENUR ÖZÇAM 12/06/2017      08/08/2017 ÇARŞAMBA 3 NOLU Kirazlık Çay Mah. Değirmenbaşı Cd. Değirmenbaşı Sağlık Ocağı Lojmanı Çarşamba/SAMSUN 41105992
13 FATMANUR KAYA 12/06/2017      08/08/2017 İLKADIM 6 NOLU Liman Mah. Uygur Türkleri Sok. İşman Apt. No:2/6 İLKADIM/SAMSUN 41134234
14 ZEYNEP DUMANOĞLU 17/07/2017 04/08/2017 TEKKEKÖY 1 NOLU 19 Mayıs Mah. Hacı Ali Ekinci Cad. No:1 Tekkeköy Toplum Sağlığı Mrk.Yanı Tekkeköy/SAMSUN 41249095
15 FURKAN TARIK ZOR 28/06/2017    08/08/2017 İLKADIM 1 NOLU Adalet Mah. Abdulkadir Geylani Sok.No: 9 Kat:1 İLKADIM/SAMSUN 41324856
16 NECİP FAZIL ÖZKAN 12/06/2017      08/08/2017 TEKKEKÖY 2 NOLU 19 Mayıs Mah. Hacı Ali Ekinci Cad. No:1 Tekkeköy Toplum Sağlığı Mrk.Yanı Tekkeköy/SAMSUN 41618806
17 AHMET HAKAN ŞAHİN 12/06/2017      08/08/2017 İLKADIM 3 NOLU Reşadiye Mah. Civan Sokak Fizik Hastanesi Ek Bina İLKADIM/SAMSUN 41667565
18 KÜBRA ÖĞREK 12/06/2017      08/08/2017 İLKADIM 2 NOLU Çatalarmut Mah. 30 Ağustos Cd.Bor Sokak No:183/2 İLKADIM/SAMSUN 41857624
19 SENANUR ÖZGÖREN  01/08/2017  01/09/2017 CANİK 2 NOLU Belediye Evleri Mah.Girne Sok. No:42/1 CANİK/SAMSUN 41941214
20 MÜCAHİT GÜNEYSU 03/07/2017   26/08/2017 KOMUTA KONTROL Derecik Mah. Ankara Cad.No:85 İLKADIM / SAMSUN 42167103
SAMSUN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ ANA HİZMET BİNASI  STAJYER ÖĞRENCİ LİSTESİ
SIRA NO ADI SOYADI STAJ TARİHİ STAJ YERİ  ADRES KURUMA BAŞVURU BARKOD NO
1 EZGİ AKGÖZ 03/072017  11/08/2017 İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ İDARİ VE MALİ İŞLER ŞUBE Ulugazi Mah. İstiklal Cad. No:11 İlkadım/SAMSUN 42362667
2 FİGEN ÖZTÜRK 03/07/2017  11/08/2017 İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ İDARİ VE MALİ İŞLER ŞUBE Ulugazi Mah. İstiklal Cd. No: 11 İlkadım/SAMSUN 42538803

Sayfa Başı
LOINC Kullanımı Hakkında Duyuru

Laboratuvar tetkik istemlerinin yapıldığı bilgi sistemi (HBYS, AHBS vb) ile tetkik sonuçlarının üretildiği bilgi sistemleri (LBYS) arasındaki iletişim esnasında ortak bir dil kullanılmasına yönelik çalışmalar çerçevesinde uluslararası kabul gören bir standart olan Logical Observation Identifıers Names and Codes - LOINC kodlama ve sınıflandırma sistemine geçilmesinin kararlaştırıldığı, tüm kamu, üniversite ve özel sağlık tesislerinde tüm tetkikler (Biyokimya, Radyoloji, Mikrobiyoloji vb.) için bu standardın kullanılması konusunda çalışmaların başlatılması hususu tarafınıza ilgi yazımız ile 2014 yılı sonunda bildirilmiştir.

LOINC standardının kullanılması sayesinde tüm laboratuvar tetkiklerinde ortak bir dil kullanılması, tetkik sonuçlarının karşılaştırılmasındaki yanılgıların önlenmesi, tetkik sonuçlarının tıbbi veri olarak değerlendirilmesi ve yorumlanabilmesi, birden çok bilgi sistemi arasındaki iletişim sorunlarının giderilmesi, uzak lokasyonlardaki tetkik istekleri ve sonuçlarının standart bir şekilde iletilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç çerçevesinde kamu, üniversite ve özel dâhil olmak üzere tüm sağlık kuruluşlarının çalıştıkları test adlarını http://www.sbsgm.saglik.gov.tr/ adresinde yer alan LOINC listesine göre ilişkilendirmesi gerekmektedir. îlişkilendirme çalışmaları için LOINC kodlarının daha kolay bulunmasına yönelik arama motoru geliştirilmiş ve http://loinc.saglik.gov.tr adresinde kullanıma açılmıştır. Arama motorunun kullanımına ilişkin hazırlanan Kılavuz Ek-1 ’de yer almaktadır.

1 Haziran 2017 tarihinden itibaren Ulusal Sağlık Sistemine (US S) laboratuvar ile görüntüleme istem ve tetkik sonuçlarının LOINC kodu ile gönderimi zorunlu olacak ve LOINC standardının kullanımı konusunda saha denetimleri yapılacaktır. Sağlık kuruluşları kullandıkları tüm laboratuvar ve görüntüleme testlerini istem (order) ve sonuç (result) olarak http://www.sbsgm.saglik.gov.tr/ adresinde yer alan kodlara göre sınıflandırarak, çalışmış oldukları Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS ve AHBS gibi SBYS Yazılımları) yazılımlarına yansıtılması amacıyla SBYS yazılım üreticilerine bildirmeleri gerekmektedir, îlişkilendirme çalışmaları yapılırken, listede yer almayan ve eklenmesi talep edilen tetkik isimlerinin loinc@saglik.gov.tr adresine e-posta ile gönderilmesi gerekmektedir.

İlgili dökümanlar ekte sunulmuştur. 


Sayfa Başı
2017 Mayıs Ayı İl İçi Atama Duyurusu

Samsun Sağlık Müdürlüğünce Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 11/11/2016 tarih ve 12965 sayılı "Sağlık Personelinin İl İçi Yer Değiştirme Usul ve Esaslarına Dair Yönerge" doğrultusunda 2017 Mayıs dönemi İl İçi yer değişikliği ataması yapılacak olup; Atamaya ait Yönerge, İl İçi İlan Metni, Atama Nakil Talep Formu ve İhtiyaç Tablosu yazımız ekinde sunulmuştur.


Sayfa Başı
4924 Sayılı Kanuna Tabi Sözleşmeli Personel Alım İlanı
Samsun İl Sağlık Müdürlüğü 2017 Yılı 4924 Sayılı Kanuna Tabi Sözleşmeli Personel Alımı İl İçi Atanma
İlan Metni
Samsun İl Sağlık Müdürlüğümüz ve bağlı birimlerde 4924 sayılı Kanuna göre istihdam edilen sözleşmeli sağlık personelinin işe alınmaları ve yer değiştirme işlemlerini düzenleyen, "Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları 4924 Sayılı Kanuna Tabi Sözleşmeli Sağlık Personeli Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği", çerçevesinde Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 2017/3 sayılı Genelgeleri ile 4924 sayılı Kanuna tabi sözleşmeli personel istihdamı yapılacaktır.
1- Başvurular 14/04/2017 tarihinde başlayıp 21/04/2017 tarihinde saat 17:00'de sona erecektir Başvuruya vuracak personelin Başvuru Formunu" doldurup (Başvuru formunda silinti, karalama ve kazıntı yapılmayacaktır) yetkili amirine imzalatıp 21/04/2017 tarihi mesai bitimine kadar İl Sağlık Müdürlüğü Evrak Kayıt Birimine teslim etmesi gerekmektedir. Müdürlüğümüz Evrak Kayıt Birimine 21/04/2017 tarihinden sonra giriş yapan adayların başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır.
2- Bu kuraya İl Sağlık Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü, İl Ambulans Servisi Başhekimliği, İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi ve A tipi Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda görev yapan Tabipler başvurabileceklerdir.
3- 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununa göre Devlet Hizmeti Yükümlüsü olarak çalışmakta olanlardan; sözleşmeli pozisyona geçmek isteyenler, müracaatları halinde istihdam edildikleri birimlerdeki durumlarına uygun boş sözleşmeli personel pozisyonlarına atanabilirler.
4- Boş pozisyonlara öncelikle, pozisyonların vize edildiği birimlerde çalışan Devlet hizmeti yükümlüsü olanların yerleştirme işlemi yapılacaktır. Devlet hizmeti yükümlülerinin yerleştirme işleminden sonra, boş pozisyon kalması halinde aynı birimde çalışan ve Devlet hizmeti yükümlüsü olmayanların yerleştirme işlemleri yapılacaktır.
5- İlçelerin aynı biriminde görev yapanların yerleştirme işlemlerinde sonra boş pozisyon kalması
halinde, öncelikle aynı il merkezinden ve aynı ilin İlçelerinden ilçeye yerleştirme işlemleri yapılacaktır.
6- Devlet hizmeti yükümlülerinin yerleştirme işleminde; boş sözleşmeli personel pozisyonundan fazla müracaat olması halinde, söz konusu pozisyonun bulunduğu birimde sırasıyla hizmet süresi ve hizmet puanına öncelik verilerek yerleştirme işlemi yapılacaktır. Hizmet süresinin ve puanın eşitlik olması halinde yerleştirme işlemleri kura ile yapılacaktır.
7- Kişiler öncelikle bulunduğu birimdeki münhal yerlere yerleştirilecektir. Bulunduğu birimde münhal yer kalması durumunda diğer birimlere yaptığı başvurular dikkate alınmayacaktır.
8- Bulunduğu birimde bütün boş kadrolar dolmuş ise personelin talep ettiği diğer birimlerdeki boş kadrolara yerleştirilmesi yapılacaktır.
9- Devlet hizmeti yükümlüsü olmayanların yerleştirme işlemlerinde; boş sözleşmeli personel kura çekme işlemi biriminde açılan münhal kadrodan daha fazla başvuru varsa 24/04/2017 tarihinde Samsun İl Sağlık Müdürlüğü 1. Kat toplantı salonunda saat 10:00 da yapılacaktır.
11- Başvurular il Sağlık Müdürlüğümüzde kurulan komisyon tarafından değerlendirilecek olup sonuçlar 25/04/2017 tarihinde http:// www.samsun.saglik.gov.tr/ adresinde açıklanacaktır.
2017 Yılı 4924 Sayılı Kanuna Tabi Sözleşmeli Personel Alımı
SURETİYLE ATANMA TAKVİMİ
SIRA TARİH AÇIKLAMA
1 14 Nisan 2017 Saat 17:00 'ye Cuma - 21 Nisan 2017 Cuma kadar Münhal yerlerin ilanı ve başvuruların yapılması
2 24 Nisan 2017 Pazartesi Kura Çekimi
3 25 Nisan 2017 Salı Sonuçların ilanı

EKLER 
1-Başvuru Formu
1-Münhal Yerler
4- Sağlık Bakanlığı Ve Bağlı Kuruluşları 4924 Sayılı KanunaTabi Sözleşmeli Sağlık Personel Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği
5- Sağlık Bakanlığı 4924 Sözleşmeli Personel konulu 2017/3 sayılı Genelge

Sayfa Başı
30 MART TARİHLİ ADAY MEMUR TEMEL EĞİTİM SINAV SONUÇLARI

30 Mart 2017 Tarihli aday memur temel eğitim sınavında başarılı olan Aday memurlar ekte sunulmuştur.

SIRA NO ADI SOYADI ALDIĞI NOT  
1 Asım Furkan Uğurlu 86 BAŞARILI
2 Ayşenur Bolat 78 BAŞARILI
3 AZİZE MERCİMEK 80 BAŞARILI
4 BEHRAM BERKER 77 BAŞARILI
5 Burak TURAPOĞLU 77 BAŞARILI
6 Burak Yavuz 83 BAŞARILI
7 Bülent Macit 73 BAŞARILI
8 CANSU SÖZEN 77 BAŞARILI
9 Cennet Büşra ALICI 78 BAŞARILI
10 Deniz Gündoğdu ARSLAN 87 BAŞARILI
11 deniz tekcan 72 BAŞARILI
12 Dilek Bektaş 82 BAŞARILI
13 DOĞAN SOYSAL 80 BAŞARILI
14 Elif ŞENGÜL 83 BAŞARILI
15 esra kurban 70 BAŞARILI
16 FATMA ZEHRA ÇAKIR KATILMADI ---
17 FİLİZ ALBAYRAK 82 BAŞARILI
18 fulya bildirir 89 BAŞARILI
19 FULYA ERGEL 77 BAŞARILI
20 FUNDA YAŞAR 80 BAŞARILI
21 gizem demir 79 BAŞARILI
22 Gökhan Canikli 83 BAŞARILI
23 Gözde nur Tuğrul 75 BAŞARILI
24 Gülhan Uzunkaya 83 BAŞARILI
25 GÜLSÜM UZUN 89 BAŞARILI
26 hasan çınar 97 BAŞARILI
27 Hasibe Nesligül Işıklı 76 BAŞARILI
28 Hatice Güneş 79 BAŞARILI
29 hayal arı 79 BAŞARILI
30 Hayati Can  İsen 80 BAŞARILI
31 Hayriye Bektaş Aksoy 83 BAŞARILI
32 KÜBRA  DOĞANAY 69 BAŞARILI
33 Kübra Aslan 81 BAŞARILI
34 Kübra Bursa 77 BAŞARILI
35 Kübra GEYİK KATILMADI ---
36 KÜBRA ZENGİN 67 BAŞARILI
37 mehmet akif özkan KATILMADI ----
38 MEHMET YORGUN KATILMADI ----
39 Melek Gürel Demiroğlu 75 BAŞARILI
40 melise yenigün 84 BAŞARILI
41 MERVE KURUN 84 BAŞARILI
42 Merve Nur Şatır 68 BAŞARILI
43 merve uyar 87 BAŞARILI
44 Murat Ağırlar 74 BAŞARILI
45 Mustafa  Oran 84 BAŞARILI
46 NACİYE DEREKÖY 79 BAŞARILI
47 Nazan Karaaslan 69 BAŞARILI
48 Neslihan Çakal 91 BAŞARILI
49 orhan tombul 62 BAŞARILI
50 ÖMER FARUK ÖZ 71 BAŞARILI
51 Özlem  Danacı Taşçı  83 BAŞARILI
52 Ramazan  Daştan  88 BAŞARILI
53 Ramazan Orkun Önder 61 BAŞARILI
54 remziye gebes kaya 86 BAŞARILI
55 REYHAN AYDIN 97 BAŞARILI
56 Rıza Alparslan Yılmaz 61 BAŞARILI
57 Salih zeki YÜce 80 BAŞARILI
58 SAMET YAZICI 72 BAŞARILI
59 Seda Karabacak 69 BAŞARILI
60 Sefa  Kılıç  81 BAŞARILI
61 Selin Elif Gür 75 BAŞARILI
62 Semanur  Karkar  63 BAŞARILI
63 SEMİH ÇETİN KATILMADI -----
64 senanur güntürk 76 BAŞARILI
65 Seren aysun Akdıkan KATILMADI -----
66 Sibel DURMUŞ 80 BAŞARILI
67 Sinem NERSE 80 BAŞARILI
68 şirin koç 96 BAŞARILI
69 şükran fidan 78 BAŞARILI
70 TUĞBA NUR ASLAN 82 BAŞARILI
71 Tuğçe Cengizhan 95 BAŞARILI
72 YASEMİN KAR 81 BAŞARILI
73 YASİN KOLDAŞ KATILMADI -----
74 yonca demir 91 BAŞARILI
75 ZEYNEP YANCI 68 BAŞARILI
76 Tuğba Güngör 76 BAŞARILI
77 ilay yıldız 81 BAŞARILI
78 Emel Telli 65 BAŞARILI
79 Esra Özen  77 BAŞARILI
80 Büşra ALKAN 63 BAŞARILI
81 Hayriye Erdoğan 66 BAŞARILI
82 HÜSEYİN ARI 73 BAŞARILI
83 HÜSEYİN FURKAN  KINACI 75 BAŞARILI
84 Elvin Yücel 76 BAŞARILI
85 İSMAİL ÖZTÜRK KATILMADI -----
86 Merve Yavuz 62 BAŞARILI
87 MUSTAFA TAMER ALTINBAFRA 73 BAŞARILI
88 nisa artut 75 BAŞARILI
89 ÖZNUR GÜL 76 BAŞARILI
90 SENA KARAKUŞ 66 BAŞARILI
91 SİNEM BAŞGÖL 73 BAŞARILI
92 Sümeyye Turan 64 BAŞARILI
93 Zeynep  Karadağ  76 BAŞARILI

Sayfa Başı
ADAY MEMUR HAZIRLAYICI SINAV SONUÇLARI

10 Mart 2017 Tarihli aday memur hazırlayıcı sınavında başarılı olan Aday memurlar ekte sunulmuştur.

SIRA NO ADI SOYADI ALDIĞI NOT
1 FERİDE ERDEM 66
2 ESMA DEMİRBİLEK 68
3 SELÇUK İLHAN TERZİ 68
4 NECİP FAZIL ÖZKAN 66
5 NURAN COŞKUN 68
6 MURAT İNCE 61
7 HATİCE KILIÇARSLAN 82
8 NUR CENİKLİ 75
9 AHMET PEKER 77
10 BÜŞRA ÖZTÜRK 73
11 BÜŞRA YÜCEL 78
12 EBRU ILDIZ 71
13 ELİF BAYER 88
14 SERKAN AKKAYA 72
15 SEVDA CAN 80
16 TUĞBANUR ÖZKURT 77
17 SEFA KÖK 65
18 ONUR NUMAN ÇANAKCI 62
19 BETÜL KÜBRA KURUCU 90
20 EMİNE BOZDAĞ 65
21 FATMA DURSUN 72
22 FERDİ GÜLTEKİN 65
23 GÜLŞAH ÇELİK 74
24 HİLAL DUMAN 74
25 METEHAN KESKİN 91
26 OĞUZHAN COŞGUN 76
27 ÖZLEM DEDECAN 83
28 SKİNE MERVE AYDIN 86
29 ZEYNEP DAŞTAN 80
30 ARİFE BUCAK 95
31 ASLIHAN BAYRAK 78
32 AYŞE DOĞAN 92
33 AZİM ZANTUR 81
34 BERFU BAYRAKTAR 80
35 BETÜL DEMİR 94
36 BUĞRA TAŞBAŞ 87
37 BURCU ALPARSLAN 89
38 BURCU BETÜL SAFRAN 82
39 BÜŞRA USTA 96
40 DİDEM GİZEM ASAN 96
41 EBRU BALA 96
42 KEMAL BERKPINAR 90
43 KÜBRA ERDOĞAN 95
44 MEHMET CİHAT DEMİR 93
45 MERVE GÜNEŞ 81
46 MERVE KARABULUT 95
47 MERVE NUR İLERİ 93
48 MERYEM DEMİRCİ 95
49 MERYEM USLUCAN 90
50 MİNE AKBULUT 67
51 MİSKİN BULGAK 77
52 MUSTAFA BESTAMİ MARAŞLI 84
53 MUSTAFA SEMİH DOĞULU 64
54 NAZİLE YAVUZ 70
55 OĞUZHAN BALDIRAN 90
56 ÖZGE IŞITAN 85
57 ÖZGE ÖZDEMİR 96
58 ÖZGÜR AKYÜZ HACIBEKİROĞLU 90
59 ÖZNUR ÖZTÜRK AYDIN 80
60 SEFA ALAEDDİN KAPDAN 94
61 SELİN BAKIR 96
62 SEMA ONUR 93
63 SEMİHA SELCEN GÜL 95
64 SEVAL OĞUZ AKTÜRK 84
65 SÜHA YAZICILAR 92
66 ŞERİFE BÜŞRA BEYAZIT 95
67 ECEM BAŞOĞLU 89
68 ECEM YETİM 92
69 EDA ŞEN 96
70 ELİF ARZU ÖZEN 93
71 ELİF CEREN EREN 86
72 ELİF KENANOĞLU 92
73 ELİF SEDA BİLGİÇ 78
74 EMİNE C.HASÇELİK KURT 79
75 EMİNE KÖSE 88
76 EMRAH KÜÇÜK 87
77 ERHAN ENGİN 75
78 EROL CANOĞLU 99
79 ERTUĞ ULUBAY 90
80 ESRA NAZLI DÖKTÜR 92
81 FATMA AYDIN BALKOCA 92
82 FURKAN ABDİK 78
83 FURKAN ZAMAN 82
84 GÖKHAN DEMİRCİOĞLU 86
85 GÖKHAN KOYUNCU 93
86 HALİME ERKIRAN 62
87 HANİFE DOĞANTEPE 94
88 HAVVANUR UYAR 94
89 İBRAHİM TİKEN 88
90 İBRAHİM KUZU 94
91 ŞEYMA ÖNCÜ 82
92 TAHA ÇAKIR 90
93 TUĞBA AKANSU 94
94 UĞURCAN ŞENER 77
95 VOLKAN CİN 92
96 YASİN KOYUNCU 92
97 ZAHİDE YAVUZ 92
98 AYSU YAKIN KATILMADI

Sayfa Başı
THY'nin 'Sağlık Turizmi' Temalı Çalıştay'ı Hakkında Duyuru

Türk hava yolları samsun müdürlüğü tarafından organize edilen Sağlık kenti samsun temalı çalıştay’a Tunus bölgesinden davet edilen 15 i aşkın seyahat acentesi katılacaktır. Şehrimizin sağlık turizmi açısından öneminin vurgulanacağı çalıştay 22/02/2017 tarihinde saat 09:30’da Serra otel bünyesinde yapılacaktır.


Sayfa Başı
• İHALE İLANLARI

Malzemeli Yemek Pişirme, Dağıtım ve Sonrası Hizmeti Alımı İhale ilanı

Müdürlüğümüz ve bağlı birimlerde çalışan personeller için 02.10.2017 - 31.12.2019 tarihleri arası "Malzemeli Yemek Pişirme, Dağıtım ve Sonrası Hizmeti Alımı" işi için hazırlanan ilan metni ekte sunulmuştur.


Sayfa Başı
102 Kalem Tıbbi Sarf Malzemeleri Mal Alımı İlanı

Müdürlüğümüze bağlı birimlerde kullanılmak üzere, 102 Kalem Tıbbi Sarf Malzemeleri Mal Alımı işi için hazırlanan ilan metni yazımız ekinde sunulmuştur.


Sayfa Başı
Bakım Onarım Hizmeti İhale İlanı

Müdürlüğümüz ve bağlı birimlerde kullanılan Ford marka motorlu taşıtların yedek parça dahil tamir, bakım ve onarımı hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanunun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.


Sayfa Başı
• BASIN AÇIKLAMALARI